29 Temmuz 2015 - Çarşamba
SON DAKİKA

Altın Fiyatı Arttı

Altın ABD’den beklentilerin altında gelen tarım dışı isithdam datasının etkisi ile uçuşa geçti.

Son Güncellenme : 08 Eyl 2012 12:06
Gönderen: editor

Altın ABD’den beklentilerin altında gelen tarım dışı isithdam datasının etkisi ile uçuşa geçti.

Ağustos’ta tarım dışı istihdam 96 bin ile beklentilerin altında arttı, işsizlik oranı yüzde 8.1’e düştü. Tarım dışı istihdamın Ağustos’ta 125 bin kişi artmasını, işsizlik oranının yüzde 8.3 seviyesinde kalması bekleniyordu. Daha önce 163 bin arttığı açıklanan Temmuz ayı tarım dışı istihdamı 141 bin artışa revize edilirken, yüzde 8.3 olarak açıklanan işsizlik oranında revizyon yapılmadı.

ABD’nin beklentilerin altında gelen tarım dışı istihdam verisi ile piyasalarda FED’in devreye gireceği inancı arttı. Dolar endeksi veri sonrasında 3.5 ayın en düşük seviyelerine gerilerken, dolar TL 1.80’in altına indi. Euro TL tarafında 2.30 seviyeleri test ediliyor.

Ama esas hareket altın tarafında gözleniyor. FED’in en hassas olduğu konu olan istihdam tarafında iyileşme olmaması bankanın devreye girme ihtimalin arttırması ile altın son 6 ayın en yüksek seviyelerine çıktı. 15.30’da gelen veren sonrasında yüzde 2’ye yakın yükseliş ile 1730 dolara yükselen altının onusu yeniden güvenli liman algısını güçlendiriyor.

Sarı metal yıl başından beri yüzde 10 değer kazandı.