08 Temmuz 2015 - Çarşamba
SON DAKİKA

KÖY-ÇEK-DER faaliyetlerini sürdürüyor

KÖY-ÇEK-DER Yönetim Kurulu üyelerinden Mehmet Yavuz ve Orhan Bayram gazetemize 2013 yılı faaliyetleri ile ilgili bilgi verdi

Son Güncellenme : 02 Mar 2013 16:15
Gönderen: editor

2002 yılında kurulan Köy Çocuklarını Eğitime Kazandırma Derneği (KÖY-ÇEK-DER) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Yavuz, 2013 yılı Şubat ayında merkeze bağlı 130 köyde köyler arası ilişkileri, münasebetleri sıkılaştırmak amacıyla faaliyetler düzenlediklerini ifade etti. Yavuz faaliyetler çerçevesinde geziler planladıklarını, Tavşanlı, Konya ve Bursa’ya gezi düzenlediklerini söyledi. Gezilerin tamamen kültürel ve manevi amaçlı olduğunu vurgulayan Yavuz, “Bursa’da Ulu Cami ile başlayıp padişahların türbeleri ve Osmanlı eserlerini, Konya’daki Mevlana Üniversitesi’ni, Mevlana Türbesi’ni,  Alaaddin Keykubat Cami’sini, Konya’daki diğer kültürel ve tarihi yerleri ziyaret ettik” dedi.

Geziler sonucunda köylülerin çok hoşnut olduğunu kaydeden Yavuz, “Bütün kış boyunca insanlar köylerde köşelerine çekilmişler. Ama böyle geziler onlar için hakikaten motivasyon oluyor. Bursa gezsine 28, Konya gezisine 50, Tavşanlı ve diğer ilçelerden katılanlarla birlikte toplam 270 kişi etkinliklere katıldı” şeklinde konuştu.

Yavuz, mart ve nisan ayı gezi programında ise fuar ağırlıklı geziler olacağını açıkladı. 16 Mart’ta Konya, 4-7 Nisan’da Afyonkarahisar ve Muğla Fuarı olduğunu hatırlatan Yavuz, köylüleri buralara da götüreceklerini ifade etti. Nisan ve Mayıs ayında Çanakkale gezisi için de büyük talep olduğunu dile getiren Yavuz, “Ecdadımızı, şehitlerimizi ziyaret etmek amacıyla Çanakkale’ye büyük bir organizasyon planlıyoruz” dedi.

KÖY-ÇEK-DER faaliyetlerini sürdürüyor

“Köy çocuklarının eğitimine katkıda bulunuyoruz”

Mehmet Yavuz’un ardından konuşan Orhan Bayram birkaç köyün vatandaşlarının kaynaşması amacıyla bahar şenlikleri yapmayı düşündüklerini söyledi. Köylülere seminer de vermek istediklerini belirten Bayram şunları söyledi: “Ziraat mühendislerini köylere götürerek uygulamalı ağaç budama, bağ budama, hayvancılıkla ilgili veteriner hekimleri götürerek hayvancılıkla ilgili seminer düzenlemeyi planlıyoruz.”

Bayram, KÖY-ÇEK-DER olarak çocukların eğitim alanındaki çalışmalarıyla ilgili köylerdeki eğitim seviyesindeki fakir fukara öğrencilere burs verdiklerini, kırtasiye yardımı yaptıklarını anlattı. Bayram konuşmasının devamında, “Köy çocuklarımızın eğitimine katkıda bulunuyoruz. Çocuklara kırtasiye yardımı, öğrenenlere Kuran’ı Kerim dağıtımı, özürlü eğitim gören çocuklara tekerlekli sandalye dağıtımı yapıldı” dedi.