23 Mayıs 2015 - Cumartesi
SON DAKİKA

Kütahya’da bir ilk

Günümüzde Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde sezaryenden sonra sık uygulanan 2. operasyon histerektomidir. Histerektomi tanım olarak rahimin vücut dışına alınma operasyonudur. Histerektomi ameliyatı abdominal (açık), vajinal veya laparoskopik (kapalı) olarak yapılabilmektedir. Dünyada laparoskopik yöntem avantajları nedeniyle diğer yöntemlere göre en çok tercih edilen ameliyat türüdür

Etiketler: , , ,
Son Güncellenme : 26 Mar 2013 10:57
Gönderen: editor

Büyük cilt kesilerine gerek kalmaması, daha iyi görüntüleme sağlaması, daha az kan kaybı, daha az ağrı ve ilaç tedavisi, daha az intraoperatif ve postoperatif komplikasyon, daha az yara izi, daha kısa hastanede kalış süresi sağlaması, daha kısa iş başı yapma süresi ve daha az maliyete yol açması laparoskopik histerektominin avantajlarıdır.

Kütahya’da bir ilk

Dolayısıyla laparoskopik histerektomi hastaya diğer histerektomi yöntemlerinden daha kaliteli bir yaşam standardı sağlar. Bizim hastanemizde de 12 Mart 2012 tarihinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği doktorlarımızdan Op. Dr. Hale Göksever Çelik ve Op. Dr. Engin Çelik tarafından Kütahya’da ilk defa bir hastamıza laparoskopik histerektomi ameliyatı uygulanmıştır.

Türkiye’de sadece bazı merkezlerde uygulanabilen bu yöntem artık Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapılabilmektedir. Sonuç olarak bu yöntem hasta için daha konforlu, güvenli ve avantajlı bir operasyondur.