05 Temmuz 2015 - Pazar
SON DAKİKA

Kütahya’da Kutlu Doğum Haftası

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş, Kutlu Doğum Haftası nedeniyle Kütahya’da konferans verdi

Son Güncellenme : 16 Nis 2013 14:38
Gönderen: editor

Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde Kütahya Müftülüğü, 2013 Yılı Kutlu Doğum Haftası teması olan ‘Hz. Peygamber ve İnsan Onuru’ başlığı altında ‘Hz. Peygamber ve Kardeşlik Hukuku’ konulu konferans gerçekleştirdi.
Dumlupınar Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Belediye Başkan Vekili Halil Toklu, İl Genel Meclisi Başkanı Seyit Ömer Durmuş, AK Parti İl Başkanı Kamil Saraçoğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nafi Güral çok sayıda kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, din görevlileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Program; Kur’an- Kerim tilaveti ve ilahi dinletisi ile başladı.

Kütahya’da Kutlu Doğum Haftası

Müftü Mustafa Üskülüplü, Kütahya’da Kutlu Doğum Haftası’nın dolu dolu geçtiğini ifade etti.
Daha sonra kürsüye gelen Prof. Dr. Ali Erbaş, “Müslüman demek barışı ve kardeşliği gerçekleştirmeye kendini adamış, kendine söz vermiş kimse demektir. Peygamberimiz yaptığı Müslüman tanımında ise şöyle diyor: ‘Müslüman; elinden, dilinden emin olunan kimsedir’ buyuruyor. Bu tanımlara göre kendimizi şekillendirirsek Müslüman nasıl olur sorusuna cevap aramamız gerekir. Peygamberimizin dediği gibi ‘Müslüman; elinden, dilinden emin olunan kimsedir’ tanımına uygun olmamız gerekiyor. Müslüman kimse fitneci olmamalı. Fitne öldürmekten daha kötüdür. Çünkü ocak dağıtır, zulüm eder. Bu sebeple şeytanın ve nefsimizin fitnelerine aldanmamalıyız. Dinde kardeşlik önemli bir konudur. Üç çeşit kardeş vardır. Birincisi akraba kardeşliği, yani anneden, babadan dolayı kardeşlik. İkincisi din kardeşliği. Üçüncüsü ise insanlık kardeşliği. İnsanlık kardeşliğine ulaşmanın yolu ise sıla-i rahimden geçer. Rabbim buyuruyor ki ‘akraba ile ilişkiyi kesenle bende ilişkiyi keserim’ buyuruyor. Müslüman kibirli olmamalı, cömert olmalı, mütevazi olmalı, paylaşmasını, elindeki imkanları ihtiyaç sahipleri ile paylaşmalı. Çocuklarına ailesine yumuşak huylu olmalı. Mü’min kindar olmamalı” şeklinde konuştu.
Erbaş’a konferans sonrası Kütahya Valisi Kenen Çiftçi ve Müftü Mustafa Üskülüplü tarafından çini tabak ve fincan takımı hediye edildi.