22 Mayıs 2015 - Cuma
SON DAKİKA

Türkcell’den ilk Yerli Telefon T40

Türkcell Türkiyenin ilk yerli Cep telefonu Türkcell Gebze kod adıyla T40’ın tanıtımını yaptı. Kapak Tasarımıyla dikkat çeken T40 yer verdiği lale motifiyle Kütahyalı bir çok kullanıcıya ulaşacak gibi de görünüyor.

Türkcell T40′ta 4 inç, 480 x 800 piksel çözünürlüklü IPS ekran, 1.2 GHz çift çekirdekli Qualcomm Snapdragon işlemci, 1 GB RAM, 4 GB dahili hafıza, NFC gibi başlıca teknik özellikler bulunuyor. Telefon Android 4.1 Jelly Bean ile yüklü geliyor. Yaklaşık 11 mm. kalınlığa sahip olan telefon 136 gr. ağırlıkla geliyor.

türkcell gebze t40 ilk yerli telefon

Türkcell T40 Türkiye’de tasarlanan bir telefon ve Türkiye’ye özel çeşitli motifler bulunuyor. Telefon için çeşitli desenler içeren farklı arka kapaklar sunuluyor. Telefonun kutusundan da biri normal biri desenli olmak üzere iki farklı kapak çıkıyor. Ayrıca kanun, darbuka, bağlama gibi çeşitli enstrümanlarla oluşturulan sesler de telefona yüklenmiş.

türkcell t40

Turkcell T40 Türk kullanıcılarının kullanım alışkanlıklarına uygun çeşitli işlevler bulunuyor. Çaldırıp kapatma hareketinin çok yaygın olduğunu tespit eden Turkcell mühendisleri Çaldır Kapat olarak adlandırılan bir özelliği de T40′a eklemiş. Bu özellik sayesinde karşı taraf sizi arayıp hemen kapattığında T40 çağrı bırakan numarayı kısa bir süre sonra otomatik olarak geri arıyor. Öte yandan acil durum çağrısı özelliği de yakın bir kişinin telefon numarasını eklemeye ve gereken durumlarda bu kişinin hızlı şekilde aranmasını sağlamaya yarıyor.

türkcell t40-1

Turkcell T40′ın hoparlörü SRS sertifikalı surround ses desteği içeriyor. Böylelikle ortamı yeteri kadar dolduran bir ses çıkışı sunuluyor. HD Voice desteği de bu desteği barındıran ve şebekenin imkan verdiği durumlarda yüksek kaliteli görüşmeler yapmayı sağlıyor. İkili mikrofon yapısı da telefon görüşmeleri sırasında ortam gürültüsünün karşı tarafa iletilmesini engelliyor.

türkcell t40-2

Turkcell T40′ın kamerası sıfır deklanşör gecikmesi, HDR çekim modu, yüz tanıma ve otomatik sahne tanıma gibi kendi sınıfındaki telefonlarda pek de olmayan gelişmiş özellikleri de barındırıyor.