05 Temmuz 2015 - Pazar
SON DAKİKA

Kütahya’nın 360 Derece Görüntüleri

Kütahya’yı hiç bu kadar ayrıntılı görmemiştiniz. Kütahyanın Havadan, Hisardan, Videolu ve Görüntülü Şekliyle 360 Derecelik Panoramik görüntüleri yayınlandı.

Zafer Kalkınma Ajansı Desteğiyle Yapılan Kütahya’nın 360 Derece Projesi Hayata Geçti.

360 Kütahya Projesi, bu “sır”rın çözümü için gerekli ipuçlarını vermeyi, gizem dolu evrenine giden yolda rehber olmayı ve keşfedilecek muazzam büyüklükteki bu “sır”lı şehre, ışıklar tutmayı hedeflemektedir. Kütahya Valiliği’nin öncülüğünde İl kültür ve Turizm Müdürlüğü’nce yürütülen ve Zafer Kalkınma Ajansı desteğiyle hayata geçirilen 360 Kütahya Projesi, tarih, bilişim ve görsel sanatların modern yaklaşımlarını sentezleyen bir yöntemle topyekun Kütahya’yı anlatmaktadır. Bu projeyle Kütahya’nın tarihsel, kültürel ve mimari zenginliklerinin kılcal damarlarında var olan bütün “sır”lı dokularının “MR”ı çekildi. Üç boyutlu derinlik hissi veren panoramik fotoğraflarla oluşmuş görsel medya uygulamaları ve inovatif video teknolojileri kullanılarak, tescilli bütün taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları kayıt altına alındı. Toplamda 3500 plan ve yaklaşık 310.000 kare fotoğrafın işlenmesiyle oluşan 360 Kütahya Projesi, dünyada kentsel bağlamda yapılmış olan en büyük sanal görselleştirme çalışmasıdır.

360 İnteraktif içeriğin sunulduğu web sitesi ise son derece gelişmiş web modülleri ve bileşenleriyle tasarlandı. Bu web sitesi akıllı tasarıma sahiptir ve  kullanıcı dostudur. Kullanıldığı işletim sisteminin diline ve ekran çözünürlüğüne göre kendisini uyarlayabilmektedir. Ayrıca, mobil platformlar ve sosyal medya ağlarıyla uyumlu ve etkileşimli çalışabilmektedir. Kullanıcı, bir lokasyonda sanal olarak gezerken, gezdiği yerin küresel konum bilgisini ve bakış yönünü Google harita üzerinde eşzamanlı olarak görebilmektedir. Ayrıca derlenen bazı panoramalar Google Earth yazılımıyla entegre edilerek küresel anlamda daha çok insanın projeye erişimi sağlanmaktadır. Web içeriğinde sunulan hava panoramaları, Kütahya’yı havadan izleme imkanı vermektedir. 360 video panoramalar ile şehrin ana caddeleri sanki oradaymışçasına gezilebilmektedir. Yüksek çözünürlüklü uzakları yakınlaştıran ve teleskopik bir bakış imkanı sunan  detaylı panoramalarla şehir merkezleri daha ayrıntılı görülebilmektedir. Bütün bu teknolojik özelikleriyle proje, genç kuşaklar üzerinde tarih bilincinin üretilmesinde kültür sanat ve bilişim teknolojilerinin rolünü eğlendirici tarzda işleyebilmekte ve farkındalık yaratmaktadır. İnternetten kolaylıkla erişilebilen sanal bir gezi rehberi gibi ziyaretçilere seyahat öncesi simülasyon ortamı hazırlamaktadır. Proje, görsel ve yazınsal muhtevayı birlikte modelleyen doyurucu yapısıyla insanlara rehber olmaktadır. Böylelikle proje konusu ile işlenen içeriğin, bütün dünyada gittikçe artan internet erişimi kanalıyla milyarlarla ifade edilen geniş kitlelere ulaştırılmasını temin etmektedir.
[youtube]http://youtu.be/Y1sL549_9R8[/youtube]
360 Kütahya Projesi ile görselleştirilen bu muazzam birikim, Kütahya’ da hayatın ve sanatın geçmişten günümüze yaşadığı serüvene, taşıdığı sırra tanıklık etmektedir.

 

Websitesine Şu Adresten ulaşabilirsiniz. http://360kutahya.gov.tr/

  • S A Ozdemir

    360 derece Kütahya yı izledim ve gurur duydum fakat birkaç ikazım olacak;geçişler çok hızlı daha manzaranın ne olduğu anlaşılmadan başka bir manzaraya geçiyor