Takip Edin

Kutahya

ASLANAPA’DA TARIM ARAZİLERİ SUYA KAVUŞTU

KUREYŞLER BARAJININ FAALİYETE GEÇMESİYLE 5 KÖY 3 MAHALLEYE SU VERİLDİ

Kureyşler Barajının 2019 yılında faaliyete geçmesi ile Aslanapa İlçesinin 5 köy ve 3 mahallesinde bulunan tarım arazileri suya kavuştu.


Aslanapa İlçesindeki sulanabilir arazi miktarının 52 bin dekara çıktığı ifade edildi.
Aslanapa ilçe Tarım ve Orman Müdürü Tacettin Işık, yaptığı açıklamada, ”Kureyşler barajı ile genişleyen sulanabilir tarım arazilerinde ürün deseni çeşitlendirme ve verimleri artırma amacıyla İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personellerince ilgili çiftçilere su kontrolü, gübreleme, hastalık zararlı kontrolü ve yetiştiricilik konularında eğitim ve teknik destek verilmiştir. Bu kapsamada yapılan çalışmalar sonuncunda silajlık mısır 7 bin, şeker pancarı 12 bin ve yonca ekim alanı 5 bin dekara çıkmıştır. İlçede hiç ekim alanı bulunmayan yağlık ayçiçeği 700 dekara ulaşmıştır. Ekonomik değeri yüksek olan bu tarım ürünlerinin yetiştiriciliğin artmasıyla beraber köylerimizde refah seviyesi yükselecektir” dedi.


Müdür Işık, ”Kavun yetiştiriciliğinde Kütahya pazarında tanınan Aslanapa’ nın ünümüzdeki yıllarda karpuz yetiştiriciliğinde de söz sahibi olacağı öngörülmektedir” ifadelerini kullandı.

Devamını oku