Takip Edin

Kutahya

SEYİTÖMER HÖYÜK’TE ÇALIŞMALAR BAŞLADI

ÜNAL: ALANDA ROMA VE HELENİSTİK DÖNEM KALINTILARI TESPİT EDİLDİ

Seyitömer höyük kurtarma kazısı 4 yıl sonra tekrar başladı, amaç hem tarihe hem ekonomiye katkı sağlamak.

Kütahya müzesi müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek olan kurtarma kazısı düzenlenen törenle resmen başladı. seyitömer termik santrali genel müdürü süleyman memiş , Çelikler holding seyitömer işletme müdürü ferit çelik ve tunçbilek idari ve mali işler koordinatörü ibrahim aydoğdu’nun katılımcıları karşıladığı törene vali ömer toraman ve il protokolü katıldı.

Törenin açılış konuşmasını Kütahya müzesi müdürü ve kazı başkanı serdar ünal yaptı.

Kütahya’nın 7 bin yıllık geçmişe bir çok uygarlığa sahiplik yapmış bir il olduğunu söyleyen İl kültür ve turizm müdürü zülkarni yeldemez seyitömer höyüğünün ise arkeoloji camiasını heyecanlandıran bir önemli kazı alanlarından olduğunu söyledi

Seyitömer Höyüğü kurtarma çalışmasının öneminden bahseden Kültür varlıkları ve müzeler genel müdür yardımcısı Ali Rıza Altunel Çalışmlara desteklerinden dolayı Kütahya valisine, Çelikler Holdinge ve dumlupınar üniversitesine teşekkür etti.

Höyükten çıkan eşyalar için tarihin bize mirası olduğunu söyleyen Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık bizim birinci görevimiz onları hak ettiği gibi topluma ve kültür değerlerimize kazandırmak dedi.

Anadolunun her ilinde olduğu gibi kütahya’da da tarih ve kültür açısından çok zengin bir il diyen Milletvelili Ceyda Çetin Erenler kazı çalışmalarına destek veren firma ve kurumlara teşekkür etti…

Devamını oku