SON DAKİKA

43.com.tr – Kanal 43 Kütahya'nın Ekranı…
reklam

VALİ ÇELİK, ÇİNİLİ CAMİ’Yİ GEZDİ

VALİ ÇELİK, ÇİNİLİ CAMİ’Yİ GEZDİ
Bu haber 29 Temmuz 2020 - 12:51 'de eklendi.

Kütahya Valisi Ali Çelik, dünyaca ünlü Kütahyalı Ressam, Neyzen ve Minyatürist Ahmet Yakupoğlu tarafından Maltepe Mahallesi sakinlerinin destekleriyle 1973 yılında yaptırılan Çinili Cami’de incelemelerde bulundu.

Ahmet Yakupoğlu Müzesi’nde istişare toplantısı yapıldı. Çinili Cami’nin gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılıp aktarılmayacağına ilişkin istişarelerde bulunulan toplantıda; Vali Ali Çelik’in önerisiyle 2. bir Bilim Kurulu oluşturularak eldeki veri ve çalışmaların farklı bir bakış açışıyla değerlendirilip, yeni görüş alınmasına; ilin dinamiklerinin de katılacağı halka açık çalıştay düzenlenmesine karar verildi.

“ÇİNİLİ CAMİ HAKKINDA KARARI TÜM KÜTAHYALILAR VERMELİ”


Çinili Cami’nin Kütahya’nın sahip olduğu en önemli kültürel miraslardan biri olduğunu ifade eden Vali Ali Çelik, “Gayemiz; şehrin kimliğini taşıyan, şehrimizle bütünleşmiş Çinili Cami’yi sağlıklı şekilde geleceğe aktarılmasını sağlamak. Bu doğrultuda Çinili Cami’nin mevcut haliyle muhafazası mümkün mü, yapabileceğimiz ne var, elimizden gelen nedir sorusuna yanıt arayacağız” dedi.


2. Bilim Kurulu’nun görüşlerinin düzenlenecek olan çalıştayda istişare edileceğini belirten Vali Çelik, “Çinili Cami hakkında, bilimsel veriler ışığında tüm Kütahyalılar karar vermeli; bu süreç de mümkün olan en kısa sürede tamamlanmalı” dedi.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER